RUH SAĞLIĞI VE ETİK

imagghghges

Psikoterapi insanlarda ruh sağlığı alanında iyileştirmeler ve kendine yeterliliğe ulaşmasını hedefleyen bir daldır. Psikolog, doktor, psikolojik danışman, hemşire, sosyal hizmet uzmanı ve benzerleri meslek sahiplerinin, yasalarla belirlenmiş ve ülkeden ülkeye göre değişebilen, yüksek öğrenim ve süpervizyon denetimi aşamalarını da içeren bir eğitim ile bu ünvana sahip olurlar. Bir psikoterapistin de kendi psikoterapi sürecinden geçmesi zorunludur. Birçok ülke kimlerin nasıl psikoterapist ve uzman psikoterapist olabileceğini, hangi hallerde bu ünvanı kaybedebileceğini yasalarla belirlemiştir. Tüm bunlar, meslek erbabının (psikolog, doktor, vb) ilk basamakta kendi mesleki kuralları ve sorumlulukları ikinci basamakta psikoterapi mesleğinin etik ve kurallarına uyumluluğu zorunlu kılar.

Sorumluluk paylaşımı, yasalara ve yönetmenliklere uygunluk, meslek odalarına veya derneklerine üyelik, hasta haklarına uygunluk, gizlilik, çocuk hakları gibi birçok konuda bilinç ve sorumluluk almak bir psikoterapist için zorunludur. Ahlaki sorumluluk, moral, ticari standartlara uygunluk, bilimsel gelişim ve bilgi paylaşımı etiği bir psikoterapistin olmazsa olmazıdır.

Ülkemizde malesef yerli yersiz birçok insan yukarıda kaba hatları ile belirlenen kriterden hiç birisine uymayıp kendisine yerli yersiz mesleki ünvanlar, terapist, psikoterapist gibi yakıştırmalar yapmaktadır. Geçenlerde yalanı ortaya çıkan yalancı bir kadın kendini psikolog olarak tanıtıp televizyonlarda programlar yapmış, birçok panelde konuşmalar yapmıştı. O ne ilk ne de sonuncu kişi. Denetim olmadığı gibi sorgulayan hasta / danışan da olmadığı için yerli yersiz insanlar ağzı laf yapan, belki de içlerinde sosyapat olan insanlar, “bir umuttur” diyen insanların paralarını çalmakta, sağlıkları ile oynamaktalar.

Deveye sormuşlar boynun niye eğri diye…

Öyle ise, ne yapmalı?

* Her önünüze gelene inanmayın. Sadedece isminin önündeki ünvanlara kanmayın.
* En kişisel dertlerinizi konuştuğunuz insanların diplomalarını eğitimlerini sorgulamak tabi ki hakkınızdır.
* Konu komşu sözüne inanamaktan vazgeçin. İnternetten meslek odaları ve derneklerden bilgi edinin.
* Şarlatanlardan, şarlatanlığı bilimsel bir şeymiş gibi satanlardan uzak durun.
* Doğru olmayan, salakça, uygunsuz olan veya rahatsız edici olan bir şeyi söyleyen, kim olursa ve nasıl söylerse söylesin, doğru olmayan, salakça, uygunsuz veya rahatsız edici bir bir şey söylüyor demektir.
* Paranızı, bir de bunu deneyeyim, belki tutar, diye şarlatanlara kaptırmaktansa gidin fakirler, ihtiyacı olanlara dağıtın. Daha fazla yararını görürsünüz.

https://www.kitapyurdu.com/yazar/hasan-durna/192235.html

http://www.kitapavrupa.com/yazar/hasan-durna/192235.html

Saygılarımla..

 

RUH SAĞLIĞI VE ETİK” üzerine bir yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s