PANİK ATAK MI DEPRESYONDAN ÇIKAR, YOKSA DEPRESYON MU PANİK ATAKTAN?

gobek

Panik atak, genellikle kaygı bozuklukları sınıfında yer alan psikolojik rahatsızlıklarda görülen, çok yoğun ve yorucu yaşanan fiziki ve duygusal stres tepkilerdir. Elbette, bazı madde kullanımına bağlı rahatsızlıklar, hormon düzensizlikleri gibi psişik temeli olmayan nedenler de panik ataklara yol açmaktadır.

Psikoloji temelli rahatsızlıklar olan kaygı bozuklukları, en sık görülen psikolojik rahatsızlık türleri olup, onlara genellikle depresyon veya başka bir kaygı bozukluğu eşlik edebilir. Depresyon ise, diğer tüm psikolojik rahatsızlıklar arasında, başka bir psikolojik hastalığa eşlik etme sıralamasında, en yükseklerde kendisine yer bulur.

Öyle ise panik atak ve depresyonun birlikte görülme olasılığı artık kanıksanmış bir birlikteliktir.

Peki panik atak ve depresyon tedavileri aynı şey midir? Aynı ilaçlar, aynı psikoterapi teknikleri, aynı tedavi yöntemleri mi kullanılır? Veya ikisi arasında bir fark var mıdır?

Elbette depresyon ve panik atak iki farklı durumdur. Depresyon kendi içinde birçok ayrı türlere ayrılır. Melankoli, distimi, manik depresyon, major depresyon, psikotik depresyon gibi. Depresyon illaki de panik atağa veya panik duygularına neden olmak zorunda değildir. Birçok depresyon türünde görülen belirtiler genellikle istek ve isteksizlik, fiziki ve duygusal kapasite ile bağlantılıdır.

Elbette uyku bozuklukları, özkıyım halleri, bilişsel bozukluklar, planlama zorlukları gibi birçok durum da takip eder.

Panik atağın 13 belirleyicisi ise bazı fiziki, duygusal ve bilişsel haller ile sınırlıdır. Önemli olan o belirtilerin görülme sıklığı ve süresidir. Bu belirtilerin en az dört tanesinin gözlenmesi koşulu vardır.

Elbette yoğun ölüm korkusu yaşamak, karp krizi geçiriyormuşcasına kalp sıkışması hissetmek veya gerçekdışılık ve kendine yabancılaşma hissi kişide umutsuzluk, korku, kaygı, stres, istek kaybı ve bilişsel kapasite kaybına neden olur.

Hafif geçici depresyon periyotları, panik atak ve özündeki kaygı bozuklukları ile ortaya çıkabilir. Yoğun yaşanan kaygı bozuklukları yoğun depresyon duygusuna da neden olur.

Kaygı bozuklukları ve depresyon için ortak kullanılan antidepresif ilaçlar vardır. SSRİ ilaçları bağımlılık yaratmayan ve yan etkilerinin az ve hafif hissedildiği ilaçlardır. Bu yüzden ilaçla tedavide birbirine benzer gevşetici, yatıştırıcı ve duygu düzenleyici ilaçları vardır. Uyku bozukluları, iştah halleri gibi bazı belirtiler yine bazı ortak ilaçlar ile tedavi edilebilir. Ancak ortak olmayan belirtiler ise birbirlerinden farklı ilaç kullanımına neden olur.

Psikoterapi teknikleri ise ilaç tedavisinde olduğu gibi farklılıklar gösterir. Elbette psikoterapistin psikoterapi yönelimi ve kişinin tedaviyi kabul etme isteği, hangi programın seçileceğini belirten önemli bir ayraçtır. Ortak noktalar olduğu kadar birbirine hiç benzemeyen yönler de vardır.

Saygılarımla, Hasan Durna

https://www.kitapyurdu.com/yazar/hasan-durna/192235.html

http://www.kitapavrupa.com/yazar/hasan-durna/192235.html

Reklamlar

PANİK ATAK MI DEPRESYONDAN ÇIKAR, YOKSA DEPRESYON MU PANİK ATAKTAN?” üzerine bir yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s