PANİK ATAK TEDAVİSİ VE BDT (BİLİŞSEL DAVRANIŞÇI PSİKOTERAPİ)

Duygular Davranışlar ve Düşünceler

Türkiyede panik kaygısı bozuluğu ve panik atağı görülme düzeyinin dünyadaki istatiklere yakın olduğunu gözlemlemekteyiz. Panik bozukluğu % 3-5 ve panik  atağı görülme sıklığı % 30-50 civarında gezinmekte. Elbette daha sağlıklı bilgiler ülkemizde şu ana kadar yapılan yetersiz sayıdaki kapsamlı araştırmaların çoğaltılması ile elde edilebilir. Ancak unutulmaması gereken yaşanan terör olayları depremler gibi toplumsal travmalar ile bu istatiğin daha oynak bir hale geldiğini bilmek.

Bu konuda sağlık hizmeti veren ciddi, bilimsel ve tıbbi çevrelerdeki genel kanı, panik atağın (aslında panik kaygı bozukluğunun) psikofarmaka ilaçları veya psikoterapi ile tedavi edilmesidir.

Yapılan bir çok araştırma aynı sonucu vermekte. Bilişsel davranışçı psikoterapi temelli yaklaşımlar (kısaca BDT olarak adlandırılır) ilaç tedavisine alternatif olarak kullanıldığında, aynı düzeyde başarı sağlayan, hatta ekonomik efektivitet yan etkiler ve kalıcı sağaltım gibi diğer faktörler göz önüne alındığında, daha etkili bir tedavi modeli olarak algılanmaktadır. Bireysel veya grup terapileri arasında belirgin bir fark yoktur.

Psikoterapi tedavisinin işinin uzmanından alınması (bu konudaki yazım, psikoterapi ve etik yazısına göz atın https://panikataksite.wordpress.com/2016/12/26/psikolojik-psikiyatrik-rahatsizliklar-ve-etik/ ) özellikle uzmanın gerçekten BDT konusunda psikoterapi eğitimi ve deneyimi olmasına özen gösterilmesi önemlidir.

Kişinin metoda yatkınlığı, hastalıktan kurtulma isteği, motivasyonu, çabası, yakınlarının desteği, eğitim durumu ve hasta terapist arası çalışma ilişkisi gibi nedenler de sağaltım başarısını etkiler.

BDT´nin önemli bir ayağı bilişsel bilinçlenme yani düşüncelerimizin, düşünme şekli ve şemalarının, öğrenme, uygulama zorluk ve kolaylıklarının, zihinsel zorluklar, dikkat ve algı zorlukları ve dil kullanımı gibi nedenlerin duygu ve davranışları bire bir etkiler olmasıdır.

Bir diğer temel ayak ise duygulardır. Farkındalık, kabullenme ve duygu seviyesini düzenleme gibi birçok önemli kavram BDT metodlarının özüdür.

Elbette üçüncü ayak ise davranışlardır.

Bu üç kavramın birbiri ile olan ilişkisi, bazı durum ve koşullara bağlı olarak ortaya çıkması veya çekilmeleri temel çalışma prensibidir. Yine detaya girmeden isimlerini anabileceğim yakınlaşma, duyarsızlaştırma, nefes alma, gevşeme, yeniden yapılandırma gibi birçok teknik kullanılır.

Bu etkileşimi kavramak, bunların altında yatan nedenleri irdelemek, belirli bir seviye dahilinde, sadece psikoterapist görüşmesine bağlı kalmamaktadır.Bu yüzden kitabımın temel fikirlerinden birisi “psikolojik sağaltım sürecinde kendi kendine yardım” temasıdır. Kendine yardım teması tüm terapi okullarının nihayi hedefi olsa da BDT okulu bunu daha da ileri götürmeye olanaklı bir psikoterapi okuludur.

Elbette terapistin metoda yatkınlığı ve inancı, hastanın kişisel özellikleri hangi terapi okulunun daha yararlı olacağına karar vermekte. Kimisi terapiye inanamamakta ve alternatif tıp metodları denemekte, kimisi sadece ilaç istemekte kimisi ise dua ile çözüm bulmaya çalışmakta. Benim pozitif sonuçlarını gördüğüm ve uyguladığım metod BDT temelli psikoterapi teknikleridir. Bu metod bilimsel araştırmalarla da denenmiş ve kanıtlanmış olup gerçekten ise yaramakta, panik atak ve panik kaygı bozukluğu ile mücadelede çözümler sunmakta.

Saygılarımla…

Hasan Durna

http://www.kitapavrupa.com/yazar/hasan-durna/192235.html

https://www.kitapyurdu.com/yazar/hasan-durna/192235.html

 

PANİK ATAK TEDAVİSİ VE BDT (BİLİŞSEL DAVRANIŞÇI PSİKOTERAPİ)” üzerine 4 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s