Sosyal Fobi

deneme resmi the school of Athen

Scuola di Atene, italyan rönasans ressamı Rafael´in en bildik eserlerindendir. Bu ünlü fresk 1509 ve 1511 yılları arasında yapılıp dönemin Leonardo Da Vinci ve Michelangelo gibi birçok ünlü simasının modellik yaptığı bir eserdir.

Atina okulu veya asıl manası ile Atina ekolü adlı resimde birçok düşünür ve sanatçı resmedilmektedir. Yaşadığı dönemde, toplum gelişiminde yozlaşma ve çökme olduğunu düşünen Rafael (Raffaello-Raphael) Aristo, Platon, Sokrates, Hypatia, Diyojen, Pisagor gibi birçok ismi resmine yerleştirmiştir. Fresk nihayetinde onun istediği tartışmayı da dönemin gündemine sokmuştur.

Corap

Bu geleneksel motiflerle işlenmiş çorap ise elinin emeğini, gözünün nurunu yaptığı sanat eserine harcayan annelerimiz veya yakınlarımızca yapılmakta. Örmeye çorabın “burnundan” başlayıp “topuk” ve “boğazı” bitiren sanatçı son olarak “bağcığını” vurup eserini tamamlar. Yaptıklarıyla yaşam felsefesini renkler, şekiller olarak ortaya koymaktadır. “Eli mektuplu”, “gagalı”, “elif b”, “küçük ağa”, “kaküllü”, “koç boynuzu”, “kirpik”, “güllü”, “dallı”, “huma kuşu”, “ağaç”, “civan kaşı” gibi bir sürü motif ortak aklı, ortak sevdayı ve duyguyu yaratmıştır. İnsanlar birbirine baka baka, birbiri ile konuşa konuşa bunları yaymış ve yaşatmışlardır.

İşte bu yüzden, yukarıdaki bu iki resim yeni kitabım “Sosyal Fobi. Kim korkar sosyal fobiden!”in ön ve arka kapağında yer almakta. Yukarıdaki iki sanatçının yaptığı nihayetinde bolca sosyalleşme ve iletişim gerektiren eserler. Bu sosyalleşme (veya doğru bir ifade ile, sosyalleşememe) hali bazı kişiler için bazı durumlarda kaygı yaratmakta ve kişiyi atıl kılmakta.

Kitap yine Pegem Akedemi Yayıncılıktan. İyi okumalar dilerim.

Saygılarımla

Hasan Durna

https://www.kitapyurdu.com/yazar/hasan-durna/192235.html

http://www.kitapavrupa.com/yazar/hasan-durna/192235.html

 

 

Sosyal Fobi” üzerine bir yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s